Co mówią moi studenci

Indywidualni studenci

 

Jestem muzykiem.

Kocham muzykę i nie wyobrażam sobie życia bez niej, ponieważ towarzyszy mi ona od najmłodszych lat.

Czego ja, jako muzyk najbardziej pragnę?

Tego, by w pełni wykorzystać potencjał, który we mnie drzemie i odczuwać przyjemność z tego czym się zajmuję. Niestety odkąd pamiętam, podczas grania towarzyszyły mi stres, trema, wątpliwości oraz bariera emocjonalna. Brak pewności siebie często dawał się we znaki.

Dzięki lekcjom z Jackiem, uczę się otwierać na wyzwania, doceniać swoją pracę, panować nad emocjami, związanymi z tremą czy stresem podczas występów, ale również z problemami życia codziennego. Na zajęciach nie tylko dowiaduje się skąd wynikają niektóre mechanizmy, np. spięcia fizyczne, strach, ale również dostaję konkretne narzędzia, które przy regularnej praktyce (w moim przypadku już po 6 lekcjach!) dają zauważalne efekty. Uczę się nowych, dobrych nawyków, a co za tym idzie odkrywam swój muzyczny potencjał.

Na zajęciach z Jackiem zawsze panuje bardzo miła atmosfera, czuje się wsparcie i szacunek, oraz motywację do pracy i nauki.

Uważam, że inwestycja w swój własny rozwój, to najlepszy prezent jaki możemy sobie podarować, dlatego z całego serca serdecznie polecam. Balbina (zajęcia online)

Czym są dla mnie lekcje? To odkrywanie grania na nowo. Docieranie do źródła z którego wypływa muzyka. Lekcje są również tak ważnym nawiązaniem kontaktu z własnymi emocjami podczas grania i poza nim.Pomagają zrozumieć, ze wysiłek wkładany podczas pracy z instrumentem może być dużo mniejszy, a wręcz nieodczuwalny. Dzięki lekcją odnajduję powoli to co kiedyś zatraciłem, prawdziwy i szczery przekaz muzyczny pozbawiony zbędnych manier, kontroli oraz ciągłego analizowania i oceniania. Bartosz Pacan, klarnecista NOSPR (zajęcia w Tychach)

Zajęcia z Jackiem pozwalają na odkrywanie samego siebie i akceptowanie tego jakim się jest. Ćwiczenia dają odczuwalne efekty – rozluźnienie, swobodniejsze podejście do gry na instrumencie, lepsze pojęcie o możliwościach własnego ciała, dystans do wielu innych, pozamuzycznych spraw, poprawa nastroju, spokojne powracanie do naturalnej sylwetki. Samego Jacka cechuje profesjonalizm oraz luźne podejście, co sprawia, że zajęcia przebiegają płynnie, a sposób ich prowadzenia zachęca do kontynuowania spotkań. Krzysztof, trąbka, zawodowy muzyk (zajęcia online)

Technika Alexandra z Jackiem to nauka własnego ciała, dobrego pożytkowania energii, przepływu informacji w ciele. Podejmowanie wyboru pomiędzy tym co naturalne, a nawykowe. Odnajdywanie balansu. Odczuwanie tu i teraz, eksperymentowanie, pogłębianie świadomości. Kasia, skrzypce, studentka (zajęcia w Tychach)

Krótko mówiąc Jacek uczy mnie pozytywnego podejścia do otaczającej nas rzeczywistości oraz poznawania swoich mechanizmów. Dzięki lekcjom niewielkim wysiłkiem mogę cieszyć się lepszą grą na trąbce i czerpać z tego przyjemność, ponieważ większość ograniczeń, jeśli nie wszystkie, są stworzone przez nas samych w głowie. Pracujemy nad przyczyna problemu z graniem a nie zwalczaniem złych skutków. Na przykład napięcia mięśniowe nie są zwalczane w sposób bezpośredni poprzez jakieś masaże itp. Szukamy przyczyny tych napięć odnajdując je najczęściej w negatywnych, nie poukładanych i nieprzepracowanych myślach zakorzenionych głęboko w głowie. Lekcje z Jackiem pozwoliły mi otworzyć się na otaczająca mnie przestrzeń i czerpać z niej „sile”.  zacząłem dostrzegać rzeczy których wcześniej nie zauważałem w miejscach w których bywałem setki razy. Nauczyłem się być „ciekawym świata” i odkrywania go. Nauczyłem się tez być „obecnym” w przestrzeni która mnie otacza, dzięki temu nawet w  sytuacji stresującej jestem w stanie tak przekierować moje myśli, ze znika paraliżujący lek przed występem publicznym a granie zaczyna sprawiać mi przyjemność. Jacek nauczył mnie tez po prostu akceptacji siebie samego. Ćwiczenia, które wykonujemy, polegające często na bezwysiłkowym eksplorowaniu myśli potrafią mnie tak zaskoczyć swoim efektem, ze poproszony o opisanie swoich odczuć i wrażeń, potrzebuje dłuższej chwili aby zrozumieć co się wydarzyło. To troche jak magia. Wystarczy odpowiednio pokierować swoimi myślami a reszta robi się sama. Trąbka, zawodowy muzyk (zajęcia online)

Biorąc udział w zajęciach nastawiałem się na początku na poprawę mojego wyrażania muzyki. Zanim zaczęliśmy współpracę grając byłem spięty, wykonywałem określone ruchy nie dlatego bo tak czułem, tylko dlatego że inni tego ode mnie wymagali(mam na myśli nauczycieli) Miałem również swojego rodzaju małą blokadę grania koncertów solo, bądź solówek w orkiestrze, głównie dlatego że na wstępnie podchodziłem do tego bardziej pesymistycznie i przejmowałem się zdaniem znajomych. Obecnie po około 6 miesiącach współpracy, moja gra jest lepsza, bardziej swobodna, wyrażam muzykę za pomocą mojego ciała, nie odczuwam spięć podczas grania. I ostatnio odnalazłem to czego dawno nie miałem tak w 100% czyli takiej dziecięcej radości z grania. Przestałem się przejmować zdaniem innych ludzi, dzięki czemu nie staram się nikomu zaimponować tylko robię swoje i dzięki czemu czuje większy spokój. Oprócz kwestii muzycznych moje codzienne życie również się w pewien sposób zmieniło, zacząłem dostrzegać szczegóły, mam wrażenie widzieć świat w kolorach, i mam w pewien sposób większe zrozumienie dla innych ludzi. Konrad, student klarnetu i zawodowy muzyk (zajęcia online)

 

List referencyjny z Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w Tychach

Usługa szkoleniowo-warsztatowa „Technika Alexandra” zrealizowana przez pana Jacka Kaletę dla pracowników pedagogicznych Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w Tychach w dniu 1 czerwca 2016r. spełniała najwyższe standardy. Rekomenduję szkoleniowca jako rzetelnego, elastycznego i profesjonalnego partnera szkoleniowego.

Osoby biorące udział w warsztatach wysoko oceniły zarówno treść i zakres szkolenia, jak również wiedzę, kompetencje i umiejętności dydaktyczne prowadzącego. Warsztaty zostały zrealizowane zgodnie z wymaganiami zamawiającego. Ważne okazały się: duża otwartość i elastyczność prowadzącego.

Różnorodność ćwiczeń, możliwość wzięcia udziału w grach i zabawach przez wszystkich uczestników oraz dostosowanie programu do specyfiki i wymagań naszego zespołu wpłynęły na wysoką ocenę zajęć przez uczestników. Wszyscy uznali, że warsztat spełnił swój cel.

Współpraca z panem Jackiem Kaletą jest godna polecenia. Chcę podkreślić wysoką jakość i atrakcyjność prowadzonego szkolenia oraz przydatność praktyczną prezentowanych ćwiczeń

Zapisz się na moją listę mailingową

Tutaj znajdziesz szczegóły mojej polityki prywatności zgodnej z ustawą RODO.