Jacek Kaleta

Jacek Kaleta

Share on facebook
Facebook

Znaczenie pasji w procesie zmiany

Ten wpis będzie o znaczeniu pasji w procesie zmiany.

Agnieszka i medytacja

Zacznę od podzielenia się obecną sytuacją osoby, którą znam (za jej pozwoleniem) Pasją Agnieszki nie jest muzyka tylko medytacja. Jej przykład jest jednak bardzo cenny, dlatego postanowiłem się nim z Wami podzielić. Agnieszka codziennie z wielką dedykacją spędza  godzinę medytując. Oprócz tego regularnie lubi jeździć na odosobnienia, na których medytuje kilka godzin dziennie. Nie każdy o tym wie, że bardzo intensywna medytacja niesie z sobą potencjalne ryzyko (nie chciałbym nikogo zniechęcać do medytacji, a wręcz przeciwnie, ale o tym trzeba wiedzieć) i niestety Agnieszka doświadcza negatywnych symptomów fizycznych na takich intensywnych odosobnieniach.

Czy to ją zniechęca? Oj, nie. Od jakiegoś czasu z wielką determinacją dokształca się i szuka kompetentnych osób i strategii, które są w stanie pomóc jej stopniowo usuwać blokady do medytacji. W naszej ostatniej korespondencji mejlowej Agnieszka ujawniła mi, co ją motywuje do tych poszukiwań – Agnieszka darzy medytację wielką pasją. Ona kocha to robić i to jest jej źródłem determinacji.

Podobna była historia F.M.Alexandra. Alexander był pasjonatem teatru. Niestety jego problemy z głosem stanęły na przeszkodzie tego co dawało mu prawdziwą satysfakcję i radość. To pragnienie spełniania swoich pasji pozwoliło mu z sukcesem przejść przez żmudny proces rozwiązywania swoich problemów. To nie trwało tydzień lub dwa. To była kwestia miesięcy!

Rola pasji

Pasja jest jednym z 3 głównych źródeł energii i motywacji w procesie zmiany. Sama pasja nie wystarczy, ale jest niezbędna. Pozostałe dwa źródła, która energetyzują proces zmiany to inspirujący przewodnik/pomocnik/nauczyciel i To, co pozwala nam zaufać i zrobić ten trudny krok do przodu.

Mało kto przychodzi do mnie na lekcje ponieważ bardzo interesuje się Techniką Alexandra. Czasami proces zmiany budzi w nich pasję do TA, ale nie uważam, żeby to było konieczne, żeby z sukcesem móc ją zastosować. Na szczęście jedyna pasja jaka jest potrzebna muzykom w procesie zmiany jest pasja do muzyki. Czasami trzeba zajrzeć głębiej, żeby ją odnaleźć. Miłość do muzyki łatwo bowiem może zostać pogrzebana negatywnymi doświadczeniami związanymi np. zniechęcające doświadczenia związane z systemem edukacji, ale to już inny temat.

Odpowiedź jest wewnątrz Ciebie

Jeżeli doświadczasz trudności związanych z grą lub śpiewem, ale nie potrafisz się zabrać do zmierzenia się z tymi przeszkodami lub być może już zacząłeś proces zmiany, ale jakieś niepowodzenie Cię zniechęciło, to proponuję, żebyś sobie usiadł/a na chwilę w ciszy i zadał/a sobie te pytania:

  • Dlaczego gram/śpiewam?
  • Co ja w tym kocham?
  • Co w mojej relacji z instrumentem/śpiewem daje mi poczucie radości, satysfakcji?
  • Jaka jest moja pasja?

Czasami zapominamy odpowiedzi na te pytania, dlatego warto dać sobie trochę czasu i cierpliwie wsłuchiwać się w wewnętrzny głos, który zna odpowiedzi na te pytania.